Deprecated: mysql_connect() [function.mysql-connect]: The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/byensdesign.dk/public_html/Includes/jzw-model.dk/sIncludes/includeSystem.inc.php on line 14
Modelbygger Joakim Zacho Weylandt
Modelbygger Joakim Zacho Weylandt

CURRICULUM VITAE
JOAKIM ZACHO WEYLANDT
Født i København 20.04.68

1988

SNEBLIND. Scenograf/special effects.
DR/Det Danske Filmværksted,
Instruktør Thomas Vinterberg.

MAX & MOURITZ. Dekoration.
Det Danske Filmværksted,
Instruktør Wido Schlichting.

1989

MINDER FRA TRANSYLVANIEN.Special effect.
Den Danske Filmskole, afgangsfilm.
Instruktør Elisabeth Colding.

SOUTH PACIFIC. Dekoration/teatermaler ass. (Walther Rasmussen)
Det Ny Teater,
Instruktør Birgitte Price.

1990

VESTERBRO LOKAL-TV. Scenograf.
Vesterbro Lokal-TV,
Vesterbro Kulturuge.

PAGANINI. Scenograf ass. (Ves Harper)
Den Jyske Opera.
Instruktør Troels Kold.

VESTERBRO LOKAL-TV. Scenograf/dekorationsbygger.
Vesterbro lokal-TV,
Vesterbro Kulturhus.

DE USYNLIGE. Masker/scenograf ass. (Ves Harper)
Grønnegårds teatret,
Instruktør Line Krog/Jan Maagaard.

OTHER TRACES. Special effects.
Det Danske Filmværksted,
Instruktør Knud Vesterskov/Michael Simpson.

1991

VIDEOEXPRESSEN. Scenograf.
TV2, Det Danske Filmværksted,
Instruktør Hans Fabian Wullenweber/Steen Shapiro.

KYKLOPEN VIDEOSKULPTUR. Modelbygger.
Det Danske Filmværksted,
Jørgen Haugen Sørensen/Christian Lemmertz.

THE RETURN. Special effects ass. (Dansk Stunt Action)
Superfilm,
Instruktør jens Jørgen Thorsen.

LØGNHALSEN. Modelbygger (for Erik Mortensen)
Det Danske Teater,
Instruktør Piv Bernth.

BAD CRAZINESS. Modelbygger.
Overmuch, Mand Over Bord,
Instruktør D.A.D (Thorleif Hoppe)

1992

MARIONETTER. Scenograf.
Det Danske Filmværksted,
Instruktør Jesper Troest

THE GAY NIGGERS FROM OUTER SPACE. Special effects.
Fatman Estate.
Instruktør Master Fatman.

DON PERLIMPLINS DØD. Scenograf/dekoration.
Betty Nansen Teatret,
Instruktør Maria Walbum.

BULLDOZER. Scenograf.
Den Danske Filmskole, afgangsfilm.
Instruktør Maria Sjødahl.

1993

JO-EL. Special effects.
Filmfabrikken,
Instruktør Christian Lyngbye.

McDONALD´S. Special effects.
Locomotion/Kofod Schiller,
Instruktør Poul Kofod.

LEGO DUPLO PLAYHOUSE. Scenograf.
Locomotion/Kofod Schiller,
Instruktør Poul Kofod.

MORAL. Special effects.
Det Danske Filmværksted,
Instruktør Steen Skadhede.

ASTRAY. Special effects.
Gateway,
Instruktør Hans Fabian Wullenweber

1994

BETONPRIS 94. Modelmontage.
Dissing ­­& Weitling,
Dansk Ingeniør Forening.

TRE SØSTRE. Scenograf.
Ørkenfortet,
Instruktør Kristiane Korf.

ARIEL FUTUR. Modelbygger.
Saatchi & Saatchi,
Instruktør Richard Betrelius.

TROLDSPEJLET. Special effects/dekoration.
DR, B&U afdelingen,
Instruktør Jacob Stegelmann.

1995

DØR NR. 13. Special effects/dekoration.
Tivoli, United Exhibits II,
Arkitekter Pelle Marker & Kim Fridbjørg.

PRINCE. Modelbygger.
Action Danmark A/S,
Art Director Torben Lindquist.

TROLDBJERGET. Assisterende modelbygger.
DR, B&U afdelingen,
Instruktør Vibeke Lykke.

DONG. Modelbygger.
Gangart,
Art Director Niels Vejstrup.

1996

ERICSSON. Modelbygger.
Ted Bates,
Art Director Simon Wooler.

ØRNENS ØJE. Special effects model construction.
Victoria Film,
Instruktør Peter Flinth.

LEGO TECHNIC. Modelbygger.
Advance,
Art Director Christian Faber.

LEGO BELLEVILLE. Modelbygger.
Locomotion Kofod Schiller,
Instruktør Søren Tomas.

SUNKIST. Modelbygger.
Saatchi & Saatchi,
Art Director Flemming Steen.

1997

FOLKETINGET. Bemaling af Folketingslamper.
Dissing & Weitling,
Industriel designer Teit Weylandt.

DSB´S 150 ÅRS JUBILÆUM. Modelbygger.
Kontrapunkt,
Arkitekter Kim Fridbjørg og Niels Sejer.

LEGO COMPETITION. Modelbygger.
Advance,
Art Director Christian Faber.

LEGO TECHNIC CD-ROM. Modelbygger.
Animotion,
Instruktør Søren Tomas.

A THOUSAND NUDES. Skulptur restaurering.
Artist Zbigniew Libera,
Art Producer Paulina Kolczynska.

NOVO PEN. Modelforarbejdning.
Kontrapunkt,
Industriel designer Niels Sejer.

1998

LEGO ADVENTURE. Modelbygger.
Locomotion,
Scenograf Søren Gam.

LEGO FUTURA. Modelbygger.
Lego Futura,
teamleder Anett Brøgger.

LEGO FUTURA. Skulptur afstøbning.
Lego Futura,
teamleder Anett Brøgger.

DANICA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
art director Søren Bitsch.

DANICA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Søren Bitsch.

BUNKER AF BETON. Modelbygger.
MuseumsCenter Hanstholm,
museumsleder Mag. Art Hanne Mathiesen.

GOODYEAR. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Brian Holmer.

LÄTTA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Søren Bitsch & Christian Lemborn.

LEGO STARWARS. Modelbygger.
Advance,
Art Director Christian Faber.

DANICA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Søren Bitsch.

FOLKETINGET. Bemaling af folketingshøjtalere.
Dissing & Weitling,
Industriel designer Teit Weylandt.

REALKREDIT DANMARK. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Christian Lemborn.

REALKREDIT DANMARK. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Christian Lemborn.

NOVO NORDISK KOMPAS. Modelbygger.
Schiller & Co,
Fotograf Jesper Jørgensen.

LEGO ADVENTURE. Modelbygger.
Imagination Production,
Instruktør Søren Tomas.

DANICA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Søren Bitsch.

DANICA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Brian Holmer.

KING´S. Model og redesign.
Bates A/S,
Art Buyer Mogens Vang.

1999

ALFA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Marie Bonnesen.

LÄTTA. Modelbygger.
McCann Copenhagen,
Art Director Marie Bonnesen.

OPEL. Skulptur restaurering.
McCann Copenhagen,
Produktionschef Søren Nissen.

DANCER IN THE DARK. Special effect model construction.
Zentropa,
Instruktør Lars von Trier.

DANICA. Modelbygger.
Danica Inhouse,
Art Director Claus Boman.

TUBORG. Modelbygger.
Wibroe, Duckert & Partners,
Art Director Henrik Juul.

DYKKERNE. Special effect model construction.
Thura film,
Instruktør Åke Sandgren.

DANSK KAUTION. Modelbygger.
Buhl. Unlimited,
Art Director Dorthe Zangenberg.

UPSTAIRS DOWNSTAIRS. Modelbygger.
Imagination Production,
Scenograf Lars Nielsen.

2000

OPEL. Modelbygger.
McCann Momentum,
rt Director Søren Bitsch.

REMEE # MS MUKUPA. Modelbygger.
Sony Music,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

ØRESUNDSBROEN. Afstøbningskonsulent.
Dissing & Weitling,
Industriel designer Teit Weylandt.

ERICSSON. NTI 2000. Skulptør.
Advice A/S,
Art Director Claus Boman & Morten Schandorff.

LEGO TECHNIC. Modelbygger.
Advance,
Art Director Christian Faber.

SONY PLAYSTATION. Modelbygger.
Dárcy,
Art Director Gavin Mulligan & Casper Sejersen.

B&O. Modelbygger.
Kunde & Co.,
Art Director Morten Drejer.

KIREI TITAN. Modelbygger.
Projektleder Jacob Blom,
Art Director Søren Bitsch.

GAIO. Modelbygger.
Kunde & co,
Art Director Peter Møgelvang.

KING´S. Model og redesign.
Bates A/S,
Art Buyer Mogens Vang.

2001

ERICSSON. MILAB. Modelbygger.
Advice A/S,
Art Director Claus Boman.

BRABANTIA. Modelbygger.
Kunde & Co.,
art director Caroline Raben.

STEPSTONE. Modelbygger.
Bates A/S,
Art Buyer Mogens Vang.

TOTALKREDIT. Modelbygger.
TBWA,
Art Director Søren Møller Rasmussen.

TELE DANMARK. Modelbygger.
Young & Rubicam,
Art Buyer Dorthe Fink.

POST DANMARK. Modelbygger.
Wibroe, Duckert og Partners,
Art Directors Christian Lembourn & Line Krüger.

IT´S ALL ABOUT LOVE. Special effect model construction.
Nimbus Film Productions Aps.,
Instruktør Thomas Vinterberg.

POST DANMARK. Modelbygger.
Wibroe, Duckert & Partners,
Art Director Christian Lembourn & Line Krüger.

POST DANMARK. Modelbygger.
Wibroe, Duckert & Partners,
Art Director Christian Lemborn & Line Krüger.

LEGO MIND STORM. Modelbygger.
Advance,
Art Director Michael Svoldgaard.

OLSEN BANDEN JUNIOR. Special props.
Nordisk Film & TV,
Instruktør Peter Flinth.

DSB. NØRREPORT STATION. Modelbygger.
DSB´S arkitektrådgivning,
Chefarkitekt Gunnar Sørensen.

ARIEL. Modelbygger.
Saatchi & Saatchi,
Art Director Jan Larsen.

KING´S. Modelbygger.
Bates A/S,
Fotograf Jon Nordstrøm, Station 1.

URBAN. Modelbygger.
Bates A/S,
Fotograf Jon Nordstrøm, Station 1.

TOMS CHOKOLADE. Modelbygger.
Bates A/S,
Art Buyer Mogens Vang.

BG BANK. Special effect.
La familia,
Fotograf Casper Sejersen.

TDC. Modelbygger.
Kunde & Co,
Fotograf Stalknect Studio.

2002

DET AKTIVE UNIVERS. Modelbygger.
Tycho Brahe Planetariet,
Museumsleder Bjørn Frank Jørgensen.

DSB NØRREPORT STATION. Modelbygger.
DSB´s arkitektrådgivning,
Chefarkitekt Gunnar Sørensen.

JIF. Special effect.
Lintas,
Art director Marianne Duus.

KING´S. Konsulent.
Bates A/S,
Art Buyer Mogens Vang.

THE GREENHOUSE EFFECT. Modelbygger.
Horsens Kunstmuseum,
Billedkunstner Peter Holst.

2003

CHRISTIAN OF DENMARK. Modelbygger.
Saatchi & Saatchi,
Art Director Lars Hartmann.

STRINGS. Chief puppet builder.
Bald Production Aps,
Instruktør Anders Rønnow Klarlund.

2004

ARNE JACOBSEN. Modelbygger.
Arkitekterne Steen & Strøm,
Arkitekt Arne Jacobsen.

EKSTRA BLADET. Modelbygger.
Grey Copenhagen,
Art Director Mikkel Jangaard.

FRA SKROT TIL SLOT. Modelbygger.
TV3 Viasat,
Art Director Søren Bitsch.

DEN UNGE ANDERSEN. Modelbemaling.
Nordisk film TV,
Scenograf Peter de Neergaard.

ROBINSON. Modelbygger.
TV3 Viasat,
Art Director Søren Bitsch.

TDC. Modelbygger.
DDB,
Art Director Kristian Iversen.

2005

ARLA. Modelbygger.
Kunde & Co.,
Art Director Morten Drejer/Anders Danstedt.

CODAN. Modelbygger.
Kunde & Co.,
Art Director Christian Lemborn.

PANT-A. Modelbygger.
Far from Hollywood,
Producent Christian Topsøe.

DE FORTABTE SJÆLES Ø. Modelbygger.
Zentropa,
Instruktør Nikolaj Arcel.

2006

REGELBAU 501. Modelbygger.
MuseumsCenter Hanstholm,
Cand. Mag. Jens Andersen.

2007

GRAND DANOIS AWARD. Modelbygger.
DR 1,
Art Director Signe Lindkvist/Thank You.

MISSION INTEGRATION. Modelbygger.
DR 2,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

FRYDKJÆR. Modelbygger.
Frydkjær,
Arkitekter PLH Arkitekter

COWPARADE. Model Konsulent.
Scandinavian Branding,
Art Director Johan Adam Linneballe.

COPENHAGEN FILMFESTIVAL. Modelbygger.
Grey,
Art Director Simon Engstrøm.

ØRGREEN. Modelbygger.
Ørgreen Optics Aps,
Art Director Tobias Wandrup.

DSB. Modelbygger.
Bates Y&R,
Art Buyer Mikkel Stig Christensen.

DANSKE SPIL. Karakter udvikling.
Bates Y&R,
Art Director Ib Borup.

MYTE, MARIONET & MENNESKE. Udstilling af egne værker.
Kunstcentret Silkeborg bad.
Formidlings Inspektør Lene Laigaard.

NATIONAL GEOGRAPHIC. Modelbygger.
National Geographic Televion & Film,
Producer Wynette Yao.

DSB. Modelbygger.
Bates Y&R,
Art Director Peter Schack.

2008

BYENSdesign. Initiativtager og Modelbygger.
BYENSdesign,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

SUPERBROR. Modelbygger.
Nordisk Film,
Scenograf Peter De Neergaard.

LØGNHALSEN (Carl Quist Møller). Modelbygger.
Københavns Kommunes Kultur- og Fritidsforvaltning.
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

2009

BYENSdesign. Initiativtager og Modelbygger.
BYENSdesign,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

KØBENHAVNERBÆNKEN. Redesign.
Københavns Kommunes Center for Park -og Natur,
Projektleder Stine Kofoed Frederiksen.

REGELBAU 501.Modelbygger.
MuseumsCenter Hanstholm,
Cand. Mag. Jens Andersen.

H*A*S*H. Chef Dukkebygger.
DR 2 / BALDfilm,
Instruktør Christian Dyekjær.

H*A*S*H. Udstilling.
DR 2,
Redaktionschef Bjarke Ahlstrand.

2010

BYENSdesign. Initiativtager og Modelbygger.
BYENSdesign,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

MELANCHOLIA. Modelbygger.
Zentropa,
Instruktør Lars Von Trier.

ALKA. Modelbygger.
Bitsch & Lundquist,
Art Director Søren Bitsch.

2011

BYENSdesign. Initiativtager og Modelbygger.
BYENSdesign,
Art Director Joakim Zacho Weylandt.

DANMARK NATIONALBANK. Stenkonservering.
Danmarks Nationalbank,
Industriel Designer Teit Weylandt.

SUPERLIGA. Modelbygger.
Kontrapunkt KP2,
Art Director Linda Holmsted.

ALKA. Modelbygger.
Bitsch & Lundquist,
Art Director Søren Bitsch.

UNDERVISNING. Modelbygning og Materialelære.
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Kreativ Kommunikation.